رادیس پایپ

مرجع کامل معرفی و فروش لوله و اتصالات ساختمانی

021 - 22569537
info[at]radispipe.ir

اصول تست لوله کشی آب

اصول تست لوله کشی آب

تست لوله کشی بر چه اصولی است؟

بطور کلی در سیستم های تاسیسات که با لوله های پنج لایه یا پکس انجام می گیرد باید قبل از بهره برداری و اطمینان از عدم نشتی، سیستم تحت فشار قرار گیرد.

این سیستم ها شامل لوله کشی سرد و گرم، فن کوئل و شوفاژ، گرمایش از کفی و یا ذوب برف و غیره می باشد که قسمت های انجام گرفته باید منطبق و یا در برگیرنده مقررات ملی ساختمان باشند.

تست لوله کشی را به دو صورت تزریق هوا و یا آب در سیستم انجام می دهند که تست بوسیله هوا را اصولا در زمستان و هوای سرد (بخاطر احتمال یخ زدگی و ترکیدگی لوله) انجام می دهند. البته می توان در زمستان هم تست بوسیله آب را به شرط تخلیه بعد از تست و یا استفاده از زد یخ انجام داد.

تست لوله کشی منطبق بر مقررات ملی:

- پس از اتمام لوله کشی پیش از نصب لوازم بهداشتی باید دهانه های باز بطور موقت بسته شده و لوله کشی آب به تدریج پر شده و کاملا هواگیری شود. لازم به ذکر است که پیش از اقدام به آزمایش باید شبکه لوله کشی را به مدت حداقل دو روز پر از آب نگاه داشت.

- آزمایش فشار باید با آب و به کمک تلمبه مخصوص آزمایش فشار که مجهز به فشارسنج هست و با حداقل 10 بار انجام گیرد، در ضمن فشارسنج باید در بالاترین قسمت لوله کشی مورد آزمایش نصب گردد.

- مدت آزمایش باید حداقل یک ساعت باشد، در این مدت اگر شکستگی و یا نشت آب مشاهده شود باید آزمایش فشار آب پس از رفع عیب دوباره تکرار شود.

- پس از نصب لوازم بهداشتی یک بار دیگر آزمایش آب انجام شود که نسبت به آب بند بودن آنها اطمینان حاصل شود.

 

دسته ها: مطالب

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.